DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Çözümü - Seditio Yazılım - Seditio CMS Türkiye

Yayınımız yeniliklerle beraber yeni sitemizden devam ediyor. Seditio.com.tr takip edin.

User profile picture

Kaan

Seditio CMS

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Çözümü

DNS (Domain Name Server), URL adreslerinin IP adreslerine çevrilmesini sağlayan ve webde gezinmemizi sağlayan çok önemli bir yapıdır. Örneğin tarayıcı çubuğuna www.google.com yazdığınızda, bu istek DNS sunucusuna gönderilir ve DNS sunucusundan Google’ın geçerli IP adresi bize gönderilir. Tüm bu sistem hatasız çalıştığı zaman web sayfası görüntülenir. DNS sunucusunda hata varsa da dns_probe_finished_nxdomain ekranı görülür. Unutulmamalıdır ki bu hata Chrome tarayıcısına özgüdür.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası çözümü

DNS hataları Firefox ve Opera gibi diğer tarayıcılarda daha farklı şekillerde görülebilirler. İsterseniz şimdi dns_probe_finished_nxdomain hatasının nasıl çözülebileceğine adım adım bakalım.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Çözümü

DNS hataları hemen hemen her internet kullanıcısının karşılaştığı bir hatadır. Web sitelerinin çözümlenememesine neden olan bu hata için yapılabilecek birkaç işlem vardır. Chrome kullanıcıları için işte adım adım DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası çözümü

DNS Önbelleğini Temizleyin

Windows işletim sistemlerinde web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlamak amacıyla DNS karşılıkları sistem üzerinde önbellek dosyalarına kaydedilir. Bu kayıtlar zamanla güncellenen IP adresleri nedeniyle geçerliliğini yitirir ve dns_probe_finished_nxdomain hatası alınmasına neden olur. Bu nedenle DNS hatası alındığında yapılması gereken ilk iş DNS önbelleğinin temizlenmesidir. Önbellek temizleme işlemi için şu adımları takip edin;

Win + R tuşuna basın. Açılan arama çubuğuna cmd yazarak enter tuşuna basın ve komut satırını açın.

Komut satırına ipconfig/flushdns yazın ve enter tuşuna basın. Bu komut, geçmişte bilgisayarınıza kaydedilen tüm DNS adreslerini temizleyecektir.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN sorunu çözümü

DNS Değiştirin

Şayet bilgisayarınız üzerinde DNS adresi değişikliği yapmadıysanız, internet sağlayıcınızın tarafından desteklenen DNS sunucusunu kullanıyorsanız demektir. Bu tür DNS sunucuları zaman zaman yanıt veremeyebilirler. Bu nedenle DNS değişikliği yapmanızı öneririz. Bilgisayarınızda DNS adresini değiştirmek için şu işlemleri yapabilirsiniz;

Sağ altta yer alan Wifi veya Ethernet simgesine sağ tıklayın ve “Ağ ve internet ayarları öğesini aç” seçeneğini seçin.

Açılan ekranda “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklayın.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

Kullandığınız internet donanımına sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğini seçin.

Görüntülenen pencerede IPv4 seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerenin alt kısmında yer alan “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini aktif edin ve ilk alana 8.8.8.8 ikinci alana ise 8.8.4.4 yazarak kaydedin.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

VPN Kullanıyorsanız Devre Dışı Bırakın

VPN uygulamaları bilgisayarlar üzerinde sanal ağ kurarlar. Ancak çok yoğun olduğu zaman çoğu VPN sunucusuna ait DNS çözücüler yanıt veremezler.

Bu da Chrome tarayıcısı ile web sayfası açmaya çalıştığınızda DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasını görmenize neden olur. Ayrıca web trafiğini takip eden bazı antivirüs programları da bu hatayı almanıza neden olabilir. Hatayı almaya devam ediyorsanız VPN programlarını kapatın ve antivirüs programınız varsa devre dışı bırakın.

Modeminizi Kontrol Edin

Bazen her ne kadar modem üzerindeki ışıklar yansa da internet bağlantınız doğru şekilde sağlanmamış olabilir. Bu durumu kontrol etmenin en etkili yolu, modeme farklı bir telefon veya pc ile bağlanıp DNS hatasının olup olmadığını kontrol etmektir. Ayrıca bazı durumlarda modemin resetlenmesi DNS hatalarını giderebilir.

Bağlanmak İstediğiniz Siteyi Kontrol Edin

DNS hatası bazen de bağlanmak istediğiniz sitenin kullanılamaz olduğu durumlarda ortaya çıkar. Örneğin zaman zaman Google, Youtube gibi sitelerin hizmet dışı kalması sonucu Chrome ekranında DNS hatası kendini gösterebilir.

Bu durumu kontrol etmenin en etkili ve basit yolu Down for Everyone or Just Me adlı siteyi kullanmaktır. Siteyi açın ve DNS hatası aldığınız sitenin linkini sorgulayın. Sorgulama sonucunda It’s just you sonucu ile karşılaşıyorsanız sorun sizin cihazınızda demektir.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN


dns_probe_finished_nxdomain hatası Çözümü

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamıştır.